Běžky

Zíma zima

 Jak vybrat běžky?

 

Díky běžkám se můžete kochat krásou zasněžené horské krajiny a zároveň si vybudujete fyzičku, kterou vám bude kdekdo závidět.

Běžkování v přírodě

Běžkování v horách

 

Výběr podle běžeckého stylu

Nejčastější kategorií jsou běžky na klasiku. Tyto běžky se užívají pro jízdu ve vyjeté stopě. Klasické běžky mají výraznou a ostrou špičku a klenutí v oblasti mazací komory. Mazací komora je u méně zkušených lyžařů širší, protože nemají dokonale zvládnutou techniku odrazu.

Běžky na skate techniku se vyznačují méně prohnutou a plochou špičkou a málo klenutou komorou uprostřed lyží, protože odraz je veden po celé délce hrany. Technika bruslení je mnohem dynamičtější a náročnější na fyzičku a je potřeba hladký podklad.

Kompromisem jsou kombinované běžky, které umožňují kombinaci klasiky i skate techniky.

Výběr podle pokročilosti

Turistické běžky jsou ideální na občasné svezení nebo pro začátečníky. Jsou poměrně široké, měkké a ovládat je není nijak náročné. Jsou ideální na naučení odrazu a dlouhého skluzu.

Sportovní lyže se vyplatí ve chvíli, kdy dokonale ovládáte techniku. Jsou rychlejší, tvrdší a odpustí vám méně chyb.

Závodní lyže jsou úzké, tvrdé a nekompromisní, protože potrestají každou vaši chybu. Často jsou vyrobeny z náchylných materiálů a je třeba jezdit jen na precizně upravené trati.

Délka běžek

Vhodná délka běžek se odvíjí od vaší výšky, zdatnosti a hmotnosti. Čím delší jsou lyže, tím jsou rychlejší a hůře se ovládají. Na klasiku se kupují běžky o 20- 30 centimetrů vyšší a na skate obvykle ne delší než 10 centimetrů.

Pokud se vás prodavač zeptá při výběru běžek na hmotnost, tak se nestyďte a řekněte mu skutečné číslo. Běžky se pod vázáním nesmí prošlápnout, naopak při rovnoměrném zatížení vznikne oblouček.

Pokud si pořád nejste jistí, co vybrat, tak přijďte k nám. Jsme nejen prodejci, ale také zkušení lyžaři a pomůžeme vám s výběrem běžek přesně pro vás.

Související zboží

Provozní
doba

Jsme tu pro Vás Po-Pá od 8:00 do 18:00 a v sobotu
od 8:00 do 12:00
Ikonka plus

Nejlepší
káva v brodě

Kávovar